2018 m. spalio 30 d., antradienis

Medžių šakos: kodėl šuo negali su jomis žaisti?

© Gabija Vyšniauskaitė

Turbūt ne kartą teko girdėti: Reksas graužia pagaliuką ir taip gražiai jį laiko letenėlėmis!; Maniškis visad išsirenka kuo didesnį pagalį ir bėgioja ratais – kiti šunys jo niekaip nepagauna...Žaidimai su pagaliu – įprasta daugumos pasivaikščiojimų su šunimis dalis. Suradę nukritusią šaką šunys mielai ją graužia, nešiojasi ir žaidžia su šeimininkais ar kitais šunimis. Deja, žaidimai su pagaliukais gali tapti sunkių traumų priežastimi, bet dauguma šeimininkų apie tai nepagalvoja.

Vienas dažniausių scenarijų, kuomet šuo susižeidžia žaisdamas su pagaliu, yra kai augintinis įsikanda pievoje rastą medžio šaką ir bėgioja aplink, kol galiausiai šaka užsikabina už tvoros ar medžio ir sužaloja šuns nasrus. Galimos įvairios traumos: nuo smulkių įbrėžimų ir įpjovimų iki liežuvio ar gomurio pervėrimo. Taip pat pasitaiko ir vidaus organų sužeidimų (prarijus dalį pagaliuko arba kiaurai pervėrus krūtinę). Liežuvyje ar dantenose įstrigusias mažas medžio atplaišas gali būti sunku rasti ir pašalinti. Taip pat dažni akių sužeidimai: įsidūrimai ir infekcijos, į akį patekus smulkioms atplaišoms. Skausmingiausi sužeidimai pasitaiko tuomet, kai nešamas pagalys įstringa žemėje, ypač kai žaidžia dideli, stambūs šunys.

Dauguma šunų šeimininkų į raginimus drausti žaisti su pagaliais nereaguoja rimtai – tiek metų šunys žaidė su parke ar miške rastomis medžių šakomis ir nieko neatsitiko! Kodėl seniau tokių bėdų neatsitikdavo?

Aišku, kad atsitikdavo! Paprasčiausiai apie jas nebūdavo kalbama – lygiai taip, kaip nekalbama ir dabar. Apie tokių žaidimų pavojus dažniausiai susimąsto tik tie, kas susidūrė su šia bėda – veterinarijos specialistai ir nukentėjusių šunų šeimininkai.

Tai, kad nepatartina šunims mėtyti pagalius ir skatinti žaidimus su medžių šakomis, nereiškia, kad žaidimus parke išvis reikėtų pamiršti. Anaiptol! Paprasčiausia jiems reikia pasirinkti saugius, pageidautina, guminius žaislus. Tuomet galėsite būti tikri, kad šuo nesusižeis dantenų ar liežuvio.

Vis dėlto, jeigu neįsivaizduojate savo augintinio gyvenimo be pagaliukų, neskatinkite šuns lakstyti įsikandus pagalį (sužalojimai graužiant šakas pasitaiko daug rečiau, nei su jomis bėgiojant).

Jei nutiks taip, kad prireiks gelbėti susižeidusį šunį, kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos specialistus. Kol nuvyksite iki jo, netraukite įstrigusio pagalio ar jo atplaišų – gyvūnui tai gali sukelti papildomą stresą ir skausmą,  paskatinti kraujavimą. Pasistenkite, kad, transportuojant gyvūną, įstrigusi šaka nejudėtų.

Taip pat svarbu paminėti, kad pagaliuko paėmimas iš šuns gali būti puiki proga pasimokyti komandos „Atiduok!“. Norėdami, kad šuo jums atiduotų medžio šaką (ar kitą susidomėjimą keliantį daiktą), stenkitės jo neatimti, o iškeisti į kažką įdomesnio – skanėstą ar kitą žaislą.

K. Granat nuotr. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą